ARŞİVKÜNYEİLETİŞİM
   

"Yüzüme gülenler arkamdan kuyumu kazdı" Kim bu isimler?

24 Mart 2012

HABER: MURAT ÇELİK Her dönem çok tartışılan bir isim. Boluspor eski yöneticisi Recep Aydoğanlı Bolu Şampiyon ...

HABER: MURAT ÇELİK

Her dönem çok tartışılan bir isim. Boluspor eski yöneticisi Recep Aydoğanlı Bolu Şampiyon Dergisi'nin sorularına verdiği cevaplarla bazı kesimlere mesaj gönderdi. Aydoğanlı, “Yüzüme gülenler arkamdan kuyumu kazdı” dedi. Peki kimdi bu isimler? İşte gündem oluşturacak bir röportaj daha...

 

 - Buradan soruyorum; kime ne yanlışımız olmuş?

 - Kapalı kapılar ardında Bizans oyunlarına gerek var mı?

 - Hakkı Fidan yönetim toplantısında 'Recep beyden rahatsız olan çıksın söylesin' dediğinde neden sesinizi  

    çıkartmadınız?

 - Recep Aydoğanlı bugüne kadar menajerlik yapmadı

 - Bu sezon gaza gelip, bazı hatalar yaptık

Türkiye Kupası kura çekimine katılmanız büyük tepki çekti. Bu tepkilere ne diyeceksiniz?

Türkiye Kupası kura çekimine saatler kala kulüp müdürümüz Yaşar Bey beni aradı. İlk aradığında işimin yoğunluğundan dolayı kura çekimine gitmemin zor olduğunu söyledim. Mümkünse başka bir arkadaşımızın görevlendirilmesini söyledim. Ardından ikinci kez aradı. İkinci arayışında bu saatten sonra geç olduğunu, başkanın da rica ettiğini söyledi. Ben de kırmadım. Zaten gönlüm de kulübümüzün orada yalnız ve temsilcisiz kalmasına razı gelmezdi. İyi ki de katılmışız. Çünkü Ankaragücü ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor kulüpleri dışında herkes tam kadro oradaydı.

Bu sezon Boluspor için hiç transfer yaptınız mı?

Ben sadece Vedat Budak ve Orhan Ak transferlerinde kulübe yardımcı oldum. İki oyuncu dışında hiçbir futbolcuda katkım olmadı. Bu iki ismi de transfer komitesinin isteği üzerine ikna ettim. Dışarıdaki insanlara kalsa bütün transferleri Recep Aydoğanlı yaptı. Ancak öyle bir şey yok. Gerçekleri öğrenmek isteyen varsa benim sadece Vedat ve Orhan konusunda kulübe yardımcı olduğumun bilinmesi yeterlidir.

Yıllardır bu kulübe hizmet eden biri olarak neden bu kadar tepki aldığınızı düşündünüz mü?

Öncelikle bilinmelidir ki bu kulübe yıllardır hizmet etmemizin sebebi Boluspor sevgisidir. Bu ateş içimize 1974 yıllarında düştü. 2004 yılından beri de şu anki başkanımız Necip Çarıkçı'nın ısrarı üzerine aktif olarak yönetici sıfatıyla görev aldık. Tepkiye gelince; tahmin ederim ki Bolu'da yaşamamış olmamız ve ikametgahımızın İstanbul olması diye düşünüyorum. Sanırım biraz da hata kendimizde. Taraftarlarımız Recep Aydoğanlı'nın nasıl bir insan olduğunu bilmiyorlar. Dolayısıyla ne zaman Boluspor'da işler kötü gitse bir suçlu aranıyor. Sağ olsun içimizdeki bazı arkadaşlarımız (sizlerin daha iyi bildiği gibi) bizi hedef gösteriyor. Geçen yıl taraftar gruplarımızdan bazı arkadaşlarımızla, onların liderleriyle görüştüğümüzde beni yanlış tanıttıklarını, özür dilediklerini söylediler. Beni en çok üzen de yönetim içindeki bazı arkadaşlarımızın bizi camiaya yanlış tanıtması. Çünkü yapım icabı kimseye ukalalık, saygısızlık yapmadım. Hepsine sevgiyle yaklaştık. Kimseyi kırmamaya çalıştık. Ama maalesef duyduğum kadarıyla yüzümüze gülen insanlar arkamızdan kuyumuzu kazıyorlarmış. Ben de o zaman buradan soruyorum; kime ne yanlışımız olmuş? Dışarıyı anlarım, meyve veren ağaç taşlanır derler.

Yıllarca hizmet ettiğiniz bir kulüpten uzak kalmak sizi üzüyor mu?

Tabii ki çok zor. Sizin de dediğiniz gibi yıllarca hizmet ediyorsunuz. Karşılığında haksız tepkilerle karşılaşıyorsunuz. İnsanlar biraz elini vicdanına koyacaklar. Her zaman söylüyorum. Eğer varsa bir yanlışımız yüzümüze söylemeleri gerekir. Kapalı kapılar ardında Bizans oyunlarına gerek var mı? Zaten en küçük bir hatamız bulunsa başta Necip başkan olmak üzere kulübümüzün akıl adamları bizi bir dakika orada tutarlar mıydı?

Bu sezon Boluspor'un istenen başarıyı yakalayamamasının sebebi sizce nedir?

Benim de içinde olduğum geçmiş yıllardaki gibi fazla transferler yapıldı. Takıma bir iskelet oturtamadık. Aslında sezona yeni yönetimimiz iyi ve doğru bir programla başlamıştı. Lakin camiamızın Süper Lig özleminden olacak ki bir anda, daha doğrusu transferin son günlerinde askıya alındı. Başkanımız da sanırım taraftarımıza heyecan yaratmak adına bazı transfer hamleleri yaptı. Hedef büyülttü. Dolayısıyla sezona hazırlanan kadroda bir anda dengeler değişti. Takımdaşlık olgusu bozuldu. Yine de devreyi iyi bir yerde tamamladık. Maalesef devre arasında takıma katkı yapması için alınan özellikle yabancı oyunculardan istediğimiz verimi alamadık.

Geçtiğimiz yıl da aynı hatayı yapmıştık. Bazı arkadaşlarımızı ikna edememiştim o zaman da. Tabii taraftarımızın her sene beklentisi yüksek olunca bir iki maç kaybedildiğinde 5'inci sıradayken, hedeften kopmamışken bile tepkiler geliyor. Bu olmamalı. Çünkü kulüp yönetmek, hele bizim gibi kısıtlı imkanlarla her yıl şampiyonluğa oynamak kolay değil. Bu yüzden yönetimin şevkini kırmamak gerekir. Hep destek, tam destek sloganı önemli bence.

  

Hala bu kulüpte her işi Necip Çarıkçı ve Recep Aydoğanlı'nın yaptığı konuşuluyor. Siz bu dedikodulara katılıyor musunuz?

Kesinlikle katılmıyorum. Necip başkan bu konuda tecrübeli zaten. Recep Aydoğanlı veya herhangi birinin yol göstermesine ihtiyacı olmaz. Bir de bazı yönetici arkadaşlarımız benden çok rahatsız olduklarını ortaya çıkardılar. Bu sezon yönetimde yer almamamı isteyen arkadaşlarımın olduğunu biliyorum. Onlara şunu sormak istiyorum. Madem Recep Aydoğanlı'dan bu kadar rahatsız oluyordunuz, neden Hakkı Fidan yönetim toplantısında 'Recep beyden rahatsız olan çıksın söylesin' dediğinde sesinizi çıkartmadınız?

Transferde hiç yanıldığınız oyuncu ya da pişmanlık duyduğunuz isim var mı?

Geçmişte transferde bizi yanıltan sakatlıklar dışında ve bir iki oyuncu dışında olmadı. Ama alamadığımız, çok pişmanlık duyduğumuz oyuncular oldu. Tabii ki alma şansımız varken kaçırdığımız oyuncular diyelim. Örneğin; Antalyaspor'da oynayan Mehmet Eren, Emrah Baştan, Bursaspor'da oynayan Ozan İpek, Mersin'deki Erman Özgür gibi…

Recep Aydoğanlı menajerlik mi yapıyor?

Recep Aydoğanlı bugüne kadar menajerlik yapmadı. Daha önceleri de birkaç kez açıkladım. Geçtiğimiz yıl Mahmut Özgener'in Futbol Federasyonu Başkanı iken o dönemki federasyonumuz Bank Asya ve Süper Lig kulüpleriyle menajerlik konularıyla ilgili toplantı yaptı. Aynen aktarıyorum; UEFA kriterlerine göre 2013 yılında hiçbir profesyonel futbolcu yetkili menajeri olmadan çalışamayacağını, ortalıkta bir sürü futbol ailesine yakışmayacak (hatta isimler vererek) menajerlerin olduğunu,bunları da uzaklaştıracaklarını, bizden de çevremizdeki düzgün insanları yönlendirmemizi, çünkü sayının çok yetersiz olduğunu rakamlar vererek bilgilendirdi.

Ben de buna istinaden oğlum Kemal Aydoğanlı'yı FIFA menajeri olması için zorladım. Zira kendisinin yüksek lisans için Amerika'ya başvurusu vardı. Bu belgeyi almadan gitmesine izin vermedim. Mart ayında yapılan sınavda başarılı oldu. Belgeyi aldı ancak o sınavda bir takım yanlış işler dönmüş, iptal edildi. 30 Eylül 2011 tarihindeki sınava tekrar girdi ve yine kazandı. 30 Eylül 2011 tarihine, yani belgeyi alana kadar da hiçbir menajerlik faaliyetinde bulunmadı.

Hakkınızda çıkan 'İstanbul çetesi' benzetmesinden sonra 'bu işten nemalandığımı ispatlasınlar, tüm mal varlığımı bağışlarım' demiştiniz. Hala söylediğiniz sözlerin arkasında mısınız?

Ben dün ne dediysem bugün de aynısını söylüyorum. Halen geçmiş dönemde söylediğim sözlerin sonuna kadar arkasındayım. Daha da fazla bir şey söylemeye gerek yok.

5 yorum yapılmış
 • Barış VELİOGLU
  24 Mart 2012 • 23:18
  Recep Aydoganli iyi bir insan...Ayrıca her zaman olması gerektiği yerde durdu...Kendiside söylemiş tek eksik Bolu'da yaşamamak... Zaten Bolu'da yasasa o gorevde olamazdı :)) bolulu ne zaman kendi degerlerine sahip çıktı ki icinden hocalar menajerler futbolcular başkanlar çıksın... Meydan isbilmez çok konuşur tiplere ve siyasetçilerin yalakalarına kaldı..
 • bolulu murat
  25 Mart 2012 • 01:52
  recep aydoganlı ve abisi gerçek boluspor sevgisini yüreklerinde hissedip taşıyan insanlar.lakin yıllardır transferde yaşanan hatalar bu camia nın içinde bulunan recep beye bilgi eksikliginden mal edildi yada mal edilmek istendi.işin aslı kaymagı yiyen başka ceremeyi çeken recep bey.degerlerimize tam anlamı ile sahip çıkamamak bolumuzun en büyük zaafı.tavşanlı maçını alıp seriyi yakalayalım inş.
 • nihat ayhan özmen
  25 Mart 2012 • 19:18
  recep bey gerçek bir bolulu bolusporludur yönetimde olsun olmasın herzam bolu sporun hizmetine koşmus bolu sporun emrinde olmuştur bolulu bu degerlerimizi küstürmemeli deneyim ve spor çevrelerinden faydalanmalı dedikodularla yıpratmamalıyız
 • onur
  26 Mart 2012 • 01:57
  ne bolusporluyum nede boluluyum recep aydoğanlı konu olunca bişiler yazmak istedim kendisini yeni tanımış olmama rağmen onda dürüstlük onda abilik onda babalık onda hiçbir menfaat ve karşılık beklemeden yardımseverlik gördüm ve ömrümün geri kalan kısmınıda recep aydoğanlıyı kendime örnek alarak yaşıyacağım
 • Ahmet Yıkmış
  26 Mart 2012 • 13:39
  Recep bey Boluspor'un İstanbul'a açılan penceresidir. Bu pencereyi kapatmamak gerek.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
ANASAYFA HABERLER YAZARLAR ARŞİV FOTO GALERİ VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ KÜNYE İLETİŞİM
İzzet Baysal Cad. İncebey İşhanı Kat 2 No: 21   Tel: 0374 218 05 03