ARŞİVKÜNYEİLETİŞİM
   

MUHTEŞEM KADİR!

2 Nisan 2014

Kadir Er, 14 yaşında bir okçuluk dahisi. Geçen yıl ilk kez katıldığı Türkiye Şampiyonasında 5’nci ...

Kadir Er, 14 yaşında bir okçuluk dahisi. Geçen yıl ilk kez katıldığı Türkiye Şampiyonasında 5’nci oldu. Babasının isteğiyle başladığı sporda hızla ilerledi. Geçtiğimiz ay Ankara’da Türkiye rekorunu kırarak salon okçuluk şampiyonu oldu.


Şampiyon Dergisi, minik okçuyu salonda ziyaret etti. Şampiyonluk hikayesini dinledi. Antrenörü Orhan Serkan Can’dan Kadir’in nasıl bir sporcu olduğunu öğrendi. Okçuluğa uygun olmayan koluyla nasıl şampiyonluğu yakaladı, onu öğrendi. İşte keyifli bir şampiyonluk hikayesi…

Kadir, artık Türkiye şampiyonusun. Seni tanıyabilir miyiz?

2000 yılında Bolu’da doğdum. İki yıldan bu yana okçuluk sporuyla ilgileniyorum. Sakarya İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisiyim. Hem okçuluk yapıyorum hem de okuluma devam ediyorum. Küçük yaşta kendime böyle bir spor seçtim.

Okçuluğa nasıl başladın?

Babamın isteğiyle oldu. Başlarda hiç gelmek istemiyordum. Babamın zoruyla salona geldim. Okçuluk çalışmalarına başladım. İki sene öncesine kadar spor yapmaktan kaçarken, şimdi ise hiç bırakmayı istemiyorum. Zaten istesem de bırakamam. Bu spor artık benim için hobi olmaktan daha ileride. Benim yaşamımda büyük bir yer kaplamaya başladı. Okçuluğu bırakırsam yaşamımdan bir şey eksilir. Bunu hissediyorum.

Herkes futbol, basketbol gibi gözde branşları tercih ederken sen neden okçuluğu seçtin?

Onlar genelde takım oyunu. Okçuluk ise başlı başına kişisel bir oyun. Okçulukta bireysel yarışmak daha gurur verici. Mesela ok atıp şampiyon olduğunda kendin daha çok gururlanıyorsun. Bunu senin başarın oluyor. Diğer spor dallarında ise tamamen takım başarıları var. Bir de hata ve yanlışlar olduğunda kimin yanlış olduğu, kimin doğru olduğu tartışma konusu oluyor. Ben ise yaptığım hatalardan kendim sorumlu oluyorum.

Okçuluğa başlarken hiç şampiyon olacağın aklına geldi mi?

Kafamda herhangi bir şampiyonluk yoktu. Ama derece yapacağımı biliyordum. İlk başlarda çok zorlandım ama alıştıkça kendime güvenim geldi. Başarılara imza atabileceğimi düşündüm. Şampiyon olacağımı tabiî ki bilmiyordum. İki yıllık çalışmadan sonra şampiyonaya gittik ve birinci oldum. Bu beni çok mutlu etti. Ok atarken kötü zamanların olmuştur.

Hiç, ‘Ben bu sporu bırakacağım’ dediğin oldu mu?

Tabii bu sporda ilk olarak yaya geçmiyoruz. Lastik ve yay çekerken çok sıkıldığım zamanlar oldu. İki üç ay boyunca lastik ve yay çektim. Çok sıkıldım. Ama ısrarla çekmeye devam ederek bu sıkılganlığı üzerimden attım. Okçuluk kesinlikle sabır isteyen bir spor. Sabretmesem belki de bırakabilirdim. Ama istikrarlı bir şekilde antrenmanlarımı yapmaya devam ettim. Bu azmin sonunda zaten meyvemizi de aldık.


Türkiye Şampiyonluğu nasıl geldi. Salonda ne gibi çalışmalar yaptınız?

Haftada 6 gün çalışıyorduk. Neredeyse her gün çalışıyorduk. Günde 3 saat antrenman yapıyorduk. Hiç durmadan çalışmalara devam ettik. Hocam da bana büyük destek oldu. Yoğun tempoyla çalışarak bu başarıyı elde ettik.

Kendine örnek aldığın okçular var mı?

Jake Kaminski’yi beğeniyorum. Şuan için pek fazla da takip ettiğim isim yok.

Bu spordan sonra başka hedeflerin var mı?

En büyük hedefim milli takıma girmek. Onun için çalışacağım. Ondan sonra da Avrupa’da düzenlenen şampiyonlara katılarak başarı yakalamak istiyorum. Özellikle de olimpiyatlarda güzel başarılar yakalamayı hedefliyorum.

Şampiyon olduktan sonra hayatında ne gibi değişiklikler oldu. Çevredekilerin tepkisi nasıl?

Herkes tebrik etti. Bundan sonraki müsabakalarda da başarılı olmamı temenni ettiler. Hayatımda çok fazla bir şey değişmedi ama yine de gurur verici bir şey olduğu için sevindim. Okuldaki arkadaşlarım da ailem de benim kadar sevindiler. Okçuluğu bırakırsam hayatımdan bir şey eksilir’ dedin.

Bağımlılık yapan bir spor mu?

Aslında ok atmaya başladığınızda çok sıkılıyorsunuz. Alışana kadar çok sıkıldım. Ama ok atmaya başladıktan sonra da bırakasınız gelmiyor. Arkasından bir de böyle başarı gelince hiç bırakasınız gelmiyor. Bu saatten sonra bırakmayı düşünmüyorum. Daha yeni şampiyonluklar hedefiyle çalışmalarımı sürdüreceğim.

Okçuluğa başlayacak olanlara tavsiyelerin var mı?

Sabırlı olmaları lazım. Başaramıyoruz diye bırakmamaları lazım. Zaten başarı çalışmakla geliyor. Bende çok çalışarak başarıyı elde ettim. Yılmadan çalışırlarsa başarıyı elde edebilirler.

ANTRENÖR ORHAN SERKAN CAN’IN AĞZINDAN SPORCUSU KADİR ER

 

Hocam, Kadir’i bugünlere nasıl getirdiniz?

 

Bize çalışmaya geldiğinde küçüktü. Aynı zamanda kız kardeşi de okçuluk yapıyor. Yarışmaya beraber gittiler. 5 sporcuyla gittik. Kadir şampiyon olurken, kardeşi Kerime Türkiye dördüncüsü oldu. Kadir’in anlattığı gibi kendisi buraya babası getirdi. Kadir o zaman pek fazla istekli değildi. Babası bize getirdi ve okçuluk yapmalarını istediğini söyledi. Tabiri caizse ‘Eti senin, kemiği bizim’ dedi. Biz de çalışmalara başladık. İlk başlarda Kadir bana göre yeteneksiz bir sporcuydu. Bende milli sporculuk yaptım. Milli Takım Antrenörlüğü yaptım. Bolu’da sporcu yetiştirebilmek için Milli Takımı kendi isteğimle bıraktım.

 

Şampiyona öncesi antrenmanlarda neler yaptınız?

 

Babasının isteğinden sonra biz çalışmalara başladık. Aradan iki, üç ay geçti. Kadir kol yapısı olarak bu spora uygun değildi. Ama hep ben yanıldım. Boyu, kilosu her şeyi uygun ama okçulukta sol kol çok önemlidir. Kadir’in sol kolu yamuktur. Biz de onun kol yapısına göre eğitim vermeye başladık. Kolunu o şekilde kabullendik. En son yarışmaya gitmeden önce ilk üçe gireceğini zaten biliyorduk. Kendisini çok iyi yetiştirdi. Attığı puanlar onu gösteriyordu. Şampiyonaya gitmeden önce bir hamle yaptık. Kadir 750 numaralı oklarla atıyordu. Sıfır ok getirdik, 700 kestik o da olmadı. Burada bir 650 deneyelim dedik. Ok’un yayla bir uyumu vardır. 650’yi denemeye başladıktan sonra Kadir yüksek puan atmaya başladı. Bizim gençler ve büyüklerle kapışmaya başladı. Kendisi aslında minikler kategorisinde yarışıyor. Bolu’da il birinciliği yarışmalarında ikinci olmuştu.

 

Yarışmaya gittik. İki set üzerinden 10’arlı atışlar yapılıyordu. İlk atışlarda üç 26 attı. Elit bir sporcunun Türkiye Şampiyonu olabilmesi için çok kötü bir atıştı. Ama o kazanacağı yeri biliyordu. Kadir’in en büyük özelliği motivasyonudur. Hayatımda ilk kez bir sporcuya yarışma sırasında karışmadım. En çok ful olarak 30 atabilirsiniz. Kadir 29-30 atmaya başladı. Zaten tek de rekoru kırdı. Eski Türkiye rekoru 555 iken Kadir 564 yaparak rekoru da kırdı. Bir daha da bu rekoru kırabileceklerini zannetmiyorum. Seneye zaten yıldızlar kategorisine yükseliyor. Salonda Türkiye rekorunu kırdık. Şimdi Açıkhava rekorunu kırmak istiyoruz.

 

Son olarak şunu sormak istiyorum. Kadir yeterli sponsor desteği alabiliyor mu?

 

Bizim bütün malzemelerimizi, bütün giderlerimizi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü karşılıyor. Yalnız okçuluk pahalı bir spor olduğu için yıllık belli bir bütçe veriyorlar. O da yeterli olmuyor. İlimizin önde gelen isimleri yetenekli sporcularımıza sahip çıkarsa mutlu oluruz. Bir ok ya da bir yay bile hediye etseler bizim için yeterli olur. Çünkü Kadir’in daha iyi yerlere geleceğini tahmin ediyorum. Bolu’da Boluspor ve voleybol takımına verilen paraların onda biri değişik branşlara verilse, daha büyük başarılar gelecektir. Bolu’nun önde gelen işadamlarından destek bekliyoruz. Çok zor durumlarda müsabakalara hazırlanıyoruz.

1 yorum yapılmış
  • simge
    15 Ocak 2016 • 19:14
    kadir seni kutluyorum hayatında başarılar dilerim
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
ANASAYFA HABERLER YAZARLAR ARŞİV FOTO GALERİ VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ KÜNYE İLETİŞİM
İzzet Baysal Cad. İncebey İşhanı Kat 2 No: 21   Tel: 0374 218 05 03