ARŞİVKÜNYEİLETİŞİM
   

Kongrede tansiyon yükseldi

15 Haziran 2019

...........................................................

BAŞKANLAR ARASINDA GERİLİM

Gerçekleşen Boluspor kongresinde eski kulüp başkanı Savaş Abak’ın sözleri ile tansiyon yükseldi. Abak sonunda 50 delege ile beraber salonu terk etti.

Bugün gerçekleşen Boluspor Olağan Kongresi’nde sert tartışmalar yaşandı. Eski kulüp başkanı Savaş Abak’ın sözleri ile kongre salonunda tansiyon yükseldi. İşte başkanlar arasında yaşanan tartışmalar.

“NE ŞAHSIMA NE AKRABALARIMA YATIRIMIM OLMADI”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı kamuoyundaki dedikodulara yanıt vererek, “2016 yılında başkan oldum. 3 yıl geçti ve kongremizi yapıyoruz. 3 büyük konu var. İki playoff yaptık ama başarı gösteremedik. Bunun en büyük sebebi bütçe. Rakip takımların bütçesi milyonken biz 11 – 12 milyon bütçe ile playoff yaptık. Bu sene de sezona iyi başlamamıza rağmen iyi devam edemedik. Herkes sordu ne oldu? Bu sene sezoan iyi başladık, en güvendiğimiz Melih Okutanın sakatlanması, Umut Meraş’ın transferi ile maalesef puan kaybetmeye başladık. Bu kulüpte eski başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bu kulüp başkanlığının ne kadar zor olduğunu herhalde bizden daha iyi bilirler. Biz bunları yaparken, hiç ceza almadık, mevcut Boluspor kulübünün bir tane dosyası yok bu bizim için büyük başarı. Bu kongre sürecinde en çok dışarıda konuşulan Boluspor’un borç durumu. Şu an Boluspor kulübünün 12 milyon borcu var. Buna karşılık 7 milyon alacağı var, 20 milyon borç maalesef bu bir ay içinde konuşuldu. 7 milyon alacak içinde eğer başkanlarımız federasyona gidecek garanti 1.5 milyonun yarısı mayıs taksiti. Diğer yarısı da Türkiye Kupası parası. Maalesef federasyon bu parayı ödeyemiyor. Bein ödeme yapamıyor. Ödenecek bir tane borç var otoparklardan gelen bir çek var 3 yıldan beri bu çek bekliyor. Bizim şu an kulübün borcu 12 milyon. 12 milyon borcun içinde 1.5 milyon belediyeye borcumuz var. Bir kısmı da vergi dairesine borç var. Bu borcun içinde sadece yönetim kurulumuz playoff yaptık. Bu süreçte 3 milyon da yatırım yaptık. Sadece ledler 1.1 milyon TL. her sene 85 bin TL para veriyorduk. Biz 10 yıl içinde bu ledleri bedavaya getireceğiz. Bu durumda Boluspor borcu 1 milyon TL’dir. Boluspor yönetimi olarak ledler için ihaleye çıktık. En yüksek fiyatı veren firmaya kullanımını verdik. Biz 65 bin TL veren Necip Çarıkcı’nın yeğeni deniyor biz en iyi şekilde bu ihaleyi yaptık. Benim ne şahsıma ne akrabalarıma yatırımım olmadı” ifadelerini kullandı.

ESKİ BAŞKAN ABAK’TAN İDDİALAR

Çarıkçı’nın ardından söz alarak kürsüye gelen eski Boluspor Başkanı Savaş Abak, Çarıkçı  dönemine dair iddialarda bulundu. Abak; “2013 – 2014 sezonunu herkes biliyor. Yüksek katılımlı bir kongre oldu. Sonra olağanüstü kongre kararı alındı. O dönem yardımcı olmuştum. Sonra da Cavit Bey’in hastanesinde toplandık, Necip Bey’e kulübü al dedim. Bu kulübü almadı. Benim de özel şartlarım var 2,5 – 3 milyon TL toplanırsa ben alırım dedi. O dönem elimizi taşın altına koyduk. Benzinlik projesi yaptık, kaç TL borç bıraktık, ben o dönem bunu herkese ilan ettim. Şimdi mali tablo gören yok. 5 milyon 612 bin TL ile ben bu kulübü devrettim. Ama bizden sonra paralar geldi, çok kısa bir sürede 3 milyon TL geldi. Biz acemi olduğumuz için bu kadar bıraktık. Sonra karalama kampanyaları ve delegeleri etkileme çalışmaları yapıldı. Biz bu ligi ister üçüncü ister on altıncı bitirelim başarı üst lige çıkmaktır. Burada bu kadar delege yönetici var bunları bölersen, bu kulübün başarılı olma imkanı yok”

“YENİ DELEGELER EKLENDİ”

Kongreye bir iki ay kala yeni delegeler eklendi. Boluspor’un üye sayısı 700 – 800 kişiye ulaştı. Ben o dönem 29 kişinin haricinde delege yapmadım. Ecrimisil mevzusunda siz ne yaptınız inat ettiniz 414 bin TL olarak imzaladınız siz kendi şirketinizde bunları ödemezsiniz. Bu kulübün bu tarihe kadar bu kadar borcu olmamış, hiç bu kadar yanlış işler yapılmamış. 2 milyon borç varsa buyurun tekrar kulübü yönetin. Bizim isteğimiz bağımsız biri gelsin kulübü incelesin ne kadar borcu var bu net bir şekilde ortaya çıksın. Biz bir şey demiyoruz, hatalı iş olabilir ama bizler kulübü tertemiz teslim ettik.”

“ŞAHİN ERTEM ANKARA’YA YAZI YAZMASAYDI BÖYLE BİR BORÇ OLMAYACAKTI”

Abak’ın ardından tekrar kürsüye gelen Çarıkçı iddialara cevap vererek, “100 bin borç vardı 400 bin verdik deniyor. Bizim 500 bin borcumuz vardı bir kuruş faiz vermedik. Şahin Ertem Ankara’ya yazı yazmasaydı böyle bir borç olmayacaktı.” dedi. Necip Çarıkcı, transferler konusunda da işadamlarından yardım alındığını ve Boluspor’un zarara sokulmadığını ifade etti. Başarılı kulüplerde borç olduğunu söyleyen Çarıkcı, öncelikli amacının kulübü borca sokmamak olduğunu belirtti.

ERKEKLİK TARTIŞMASI

Çarıkcı’nın ardından tekrar söz alan Boluspor Eski Başkanı Savaş Abak, bu sefer sert sözlerle Çarıkcı’ya yüklendi. Çarıkçı’ya “Erkek değilsin” imasında bulunan Abak’ın sözleri kongrede soğuk rüzgarlar esmesine neden oldu. Konuşmaların tamamlanmasının ardından Abak ve beraberindeki 50 civarında delege kongreyi terk etti.

BAŞKAN ÖZCAN TANSİYONU DÜŞÜRDÜ

Kongrede bir konuşma da Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptı. Eski başkanların ve başkan adaylarının kol kola girerek taraftara birlik ve beraberlik mesajı vermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Özcan şöyle konuştu; “Taraftar her kongrede içeri alınmalı. Taraftarın bu atmosferi yaşaması sağlanmalı. Yıllardır bu kongrelere gelirim, yönetimlerde de bulunduk. Çok CHP kurultayı izledik bizde bile bu kadar ağır konuşmalar olmadı. Boluspor hepimizin, hepimizin emeği var. Ama biz ortak değeri yerin dibine sokuyoruz, kendi değerimizi kendimiz düşürüyoruz. Bundan kimse kazançlı çıkmaz. Ciddi bir borç var, her şeye rağmen birçok takıma göre durum kötü değil. Bundan sonraki yönetimler de bu yönetim de doğru veya yanlış işler yapabilir. Bu yıl zor bir yıl olacak. Devlet olarak da, belediyeler olarak da hepimiz etkileniyoruz. Gelecek yönetim kim olursa parayı dikkatli harcamak zorunda. Boluspor’umuza geçmişte katkı veren kim varsa, ben hepsinin önünde saygı ile eğiliyorum herkesin böyle yapması lazım. Kongrelerde elbet hesap soracak ama bunun da üslup içinde yapılması lazım. Bu kongre sonucunda kim seçilir, ama sonunda tüm başkanlarımızın burada taraftara birlik mesajı vermesini arzu ediyorum.

ABAK SALONU TERK ETTİ

Başkan Özcan’ın bu sözlerinin ardından ortam biraz yumuşarken, eski Başkan Abak ve 50 delegeden yeni bir hamle geldi. Abak salondakilerle selamlaşarak beraberindeki 50 yaklaşık 50 delege ile salonu terk etti.

“YA ŞİRKETLEŞELİM, YA BU TARTIŞMAYI BİR KENARA BIRAKALIM”

Biz yıllardır şirketleşme konuşuyoruz. Artık bu tartışmanın bitmesi lazım. Ya şirketleşeceğiz, ya da dernek olarak devam edeceğiz. Şirketleşme konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu önümüzdeki süreçte konuşalım, komisyon kuralım, eğer şirketleşelim derlerse olağanüstü bir kongre toplayıp buna nokta koyalım. Yapılmaz denilirse de bu tartışmayı bir kenara bırakalım.

“KİM OLURSA OLSUN AYNI DESTEĞİ VERİRİM”

Bizler vatandaşın teveccühü ile göreve başladık. Bizden önceki belediye başkanları da Boluspor’u seviyordu. Benim farkım şu ben tribündeydim, çocukken top topladım, bilet paramız olmadığı zaman kapıda bekleyen taraftarlardan biriydim. Dolayısıyla benim için kulüp başkanı kim olursa olsun önemli değil. Kim başkan olursa olsun ne bir fazla ne bir eksik aynı desteği veririm.

 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
 • Kongrede tansiyon yükseldi
1 yorum yapılmış
 • BOLUSPORLU
  16 Haziran 2019 • 16:13
  Nazar duası okuyalım takıma ya.daha 2 3 sene önce BOLUSPPR Parmakla gösteriliyordu borcu yok diye
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
ANASAYFA HABERLER YAZARLAR ARŞİV FOTO GALERİ VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ KÜNYE İLETİŞİM
İzzet Baysal Cad. İncebey İşhanı Kat 2 No: 21   Tel: 0374 218 05 03